- Rozporządzenie MEN z 29 marca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. 2019 poz. 644)
- Rozporządzenie MEN z 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. 2019 poz. 391)
- Rozporządzenie MEN z 24 sierpnia 2017 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. 2017 poz. 1644)
- Uczeń skierowany na praktykę zawodową uczęszczał na zajęcia tylko przez 7 dni – co będzie?
- Warunkowa promocja uczniów bez odbytej praktyki zawodowej
Kiedy następuje niezaliczenie praktyki zawodowej?
Uczeń nie uzyskuje pozytywnej oceny z praktyki zawodowej w przypadku:
- niestawienia się w ustalonym czasie i miejscu w celu odbycia praktyki,
- nieobecności nieusprawiedliwionej pisemnie, m.in. przez zakładowego opiekuna praktyk,
- nierozliczenia się z zakładowym opiekunem praktyk z opuszczonych zajęć lub obowiązków,
- samowolnej zamiany miejsca / zakładu odbywania praktyki,
- braku wymaganej dokumentacji praktyki,
- złamania dyscypliny,
- niepodporządkowania się przepisom organizacyjno-porządkowym zakładu pracy,
- uzyskania negatywnej propozycji oceny praktyki wystawionej przez przedstawiciela zakładu pracy,
- niedostarczenia do szkolnego opiekuna praktyk Dziennika Praktyki Zawodowej,
- uzyskania negatywnej oceny praktyki w szkole wystawionej przez szkolnego opiekuna praktyk, kierownika szkolenia praktycznego.
- Ocena negatywna z praktyki zawodowej jest podstawą do niepromowania ucznia do klasy programowo wyższej.
- W przypadku nieobecności usprawiedliwionej tryb klasyfikacji ucznia będzie rozpatrywany indywidualnie.
- Ocena końcowa z praktyki zawodowej wynika z oceny przedstawiciela zakładu pracy i oceny tzw. szkolnej, za regulaminowe prowadzenie oraz rozliczenie z obowiązkowej dokumentacji (umowy, dziennik praktyki).
Brak zaliczenia praktyk = negatywna ocena lub brak klasyfikacji
Brak zaliczenia praktyk może skutkować nieklasyfikowaniem lub negatywną oceną śródroczną lub roczną. Według art. 44h ustawy o systemie oświaty w technikum i branżowej szkole I stopnia, które organizują praktyczną naukę zawodu, śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną z zajęć prowadzonych w ramach praktycznej nauki zawodu ustalają nauczyciele praktycznej nauka zawodu lub osoby prowadzące praktyczną naukę zawodu, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy – Prawo oświatowe.
Dla ucznia technikum i branżowej szkoły I stopnia, nieklasyfikowanego z zajęć prowadzonych w ramach praktycznej nauki zawodu z powodu usprawiedliwionej nieobecności szkoła organizuje zajęcia umożliwiające uzupełnienie programu nauczania i ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć prowadzonych w ramach praktycznej nauki zawodu (art. 44l ust. 5 u.s.o.).
Zwolnienie z praktycznej nauki zawodu – od 1 września 2022 roku
- Dyrektor może zwolnić ucznia, który odbył staż uczniowski, z obowiązku odbycia praktycznej nauki zawodu, o którym mowa w art. 121a ust. 4 ustawy – Prawo oświatowe. Zobacz również Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 maja 2021 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo oświatowe (Dz.U. 2021 poz. 1082).
- Dyrektor technikum i branżowej szkoły I stopnia zwalnia ucznia klasy programowo najwyższej, który nie ukończył szkoły i w kolejnym roku szkolnym powtarza klasę, z obowiązku odbycia praktycznej nauki zawodu.
- Dyrektor technikum i branżowej szkoły I stopnia zwalnia ucznia klasy programowo najwyższej, który nie ukończył szkoły i w kolejnym roku szkolnym powtarza klasę, z obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia zawodowego teoretycznego.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 19 sierpnia 2022 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. 2022 poz. 1780)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 roku w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. 2019 poz. 373)